Czym nakładać podkład?

Dobrze wyglądający podkład to podstawa makijażu. Chcemy, by zakrywał wszystkie niedoskonałości czy przebarwienia, a jednocześnie wyglądał na twarzy naturalnie. Wiele zależy od doboru odpowiedniego kosmetyku, który będzie dobrze współgrał z naszą skórą i odpowie na nasze potrzeby, ale nie można bagatelizować samego procesu nakładania podkładu. To, jak rozprowadzimy go na twarzy i czego użyjemy w tym celu, ma bardzo duży wpływ na ostateczny efekt. Najpopularniejsze są trzy metody nakładania fluidu i każda z nich ma wiele fanek. Możemy w tym celu wykorzystać specjalne gąbeczki, pędzle, jak i własne palce.

Podkład nakładany palcami

Rozprowadzanie podkładu palcami jest niezwykle popularne. Od tej metody przygodę z makijażem zaczyna niemal każda kobieta, a wiele decyduje się na nią również później. Ten sposób aplikacji jest prawdopodobnie najszybszy, dlatego sprawdza się zawsze, gdy w pośpiechu przygotowujemy się do wyjścia. Pozwala na uzyskanie niezwykle naturalnego wyglądu bez efektu maski. Wcześniejsze rozgrzanie dłoni spowoduje, że kosmetyk bardzo dobrze stopi się ze skórą.

Niestety nie jest to metoda idealna. Używając palców, trudno jest uzyskać efekt mocnego wygładzenia w przypadku cery z bliznami lub rozszerzonymi porami. W ten sposób najczęściej nie udaje się także uzyskać najwyższego krycia, natomiast łatwo jest o smugi lub plamy.

Nakładanie fluidu palcami doskonale sprawdza się w przypadku kobiet o cerze dojrzałej, której bardzo służy delikatny i naturalny efekt, oraz o cerze normalnej pozbawionej niedoskonałości. Najlepiej jest w ten sposób nakładać podkład o rzadkiej konsystencji oraz kremy BB czy CC. Przed przystąpieniem do wykonywania makijażu tą metodą koniecznie trzeba dokładnie umyć ręce.

Podkład nakładany pędzlem

Wykorzystanie pędzla do nałożenia podkładu jest metodą ciesząca się popularnością od wielu lat i nadal zyskuje zwolenników. Pozwala na uzyskanie bardzo dobrego krycia przy jednoczesnym zachowaniu naturalności. W przeciwieństwie do rozprowadzania fluidu palcami, używając pędzla, możemy wygładzić wszelkie nierówności skóry.

Do wykonania makijażu tą techniką można wybrać kilka rodzai pędzli. Najkorzystniej jest sięgnąć po pędzel kabuki o gęstej i lekko okrągłej główce lub flat top o płasko ściętej główce. Przy ich pomocy należy najpierw rozprowadzić fluid ruchami stemplującymi, jakbyśmy używali gąbeczki, a następnie rozetrzeć, wykonując ruchy koliste. Popularne są również płaskie pędzle znane jako języczki, jednak dokładne rozłożenie kosmetyku przy ich użyciu jest trudniejsze. Decydując się na tę wersję pędzla, trzeba pamiętać, by nie przeciągać nim podkładu, jakbyśmy malowali farbami, ponieważ bardzo łatwo wtedy o smugi. Ruchy powinny być krótkie i raczej przypominać stemplowanie.

Ze względu na możliwość ukrycia niedoskonałości zarówno poprzez budowanie krycia, jak i wygładzenie nierówności ta metoda może się bardzo dobrze sprawdzić w przypadku cery z niedoskonałościami. Nie sprawdzi się natomiast osobom o cerze suchej i bardzo wrażliwej. Używanie pędzla, który mimo delikatności włosia mocniej pociera o twarz, może powodować podrażnienia i podkreślać suche skórki.

Stosując tę metodą, można nakładać zarówno podkłady w płynie, jak i mineralne. Przed rozpoczęciem makijażu warto zwilżyć pędzel, co pomoże uzyskać efekt naturalności, a po nałożeniu fluidu trzeba pamiętać, by każdorazowo dokładnie go umyć.

Podkład nałożony gąbeczką

Aplikacja podkładu za pomocą gąbeczki zaczęła zyskiwać popularność kilka lat temu i od tamtej pory w oczach wielu osób uchodzi za najbardziej profesjonalną metodę. Gąbeczka typu Beauty Blender lub jej znamiennik pozwala na uzyskanie najlepszego wygładzenia cery, a także wysokiego krycia.

Gąbeczki sprawdzają się w przypadku każdej cery. Wykonywane nimi stemplujące ruchy, pozwalają na dokładanie produktu w razie potrzeby bez obawy, że zatrzemy wcześniej nałożoną warstwę. Powinniśmy jednak przy stosowaniu tej metody, uważać, by nie uzyskać efektu maski lub odcięcia między żuchwą i szyją.

Przed wykonaniem makijażu gąbeczkę warto zwilżyć. Dzięki temu efekt będzie jeszcze lepszy, a gąbeczka wchłonie znacznie mniej podkładu. Po rozprowadzeniu fluidu trzeba ją zawsze dokładnie umyć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Gąbeczkę powinniśmy wymieniać co około trzy miesiące.

Każda z metod może okazać się dla nas idealna, jeśli będzie odpowiadała naszej skórze oraz pozwoli na uzyskanie makijażu spełniającego nasze oczekiwania. Dlatego na początku warto zadać sobie pytanie, czy zależy na delikatnym i naturalnym makijażu, czy na dokładnym ukryciu niedoskonałości. Ważne może okazać się również to jakich podkładów najczęściej używamy oraz ile czasu możemy poświęcać na wykonanie makijażu.

Dodaj komentarz